61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
29.10.2018

Перинатальна енцефалопатія. Що потрібно знати батькам.

Дуже часто дітям першого року життя з відхиленнями з боку нервової системи ставиться діагноз: перинатальна енцефалопатія. Дослівно перинатальна означає - навколо (близько) народження і енцефалопатія - хвороба головного мозку. 
Останнім часом цей діагноз змінився діагнозом гіпоксично-ішемічна енцефалопатія або гіпоксично-ішемічне ураження центральної нервової системи. 

Однак, статистичні дані свідчать про те, що має місце гіпердіагностика (хвороба виражена слабше, ніж зазначено у висновку або взагалі відсутня) і перинатальної енцефалопатії, і гіпоксично-ішемічної енцефалопатії. Гіпоксично-ішемічне ураження мозку дійсно могло мати місце у вашої дитини, якщо ви були переведені з ним з пологового будинку у відділення патології новонароджених. 

Гіпоксія – це нестача кисню в крові. «Гіпо» означає – мало; «оксі» – кисень. Таким чином, гіпоксичне ураження мозку означає, що він постраждав через брак кисню. Гіпоксія мозку може розвинутися ще до пологів (внутрішньоутробна гіпоксія) або статися під час пологів і відразу після народження (асфіксія). 
Ішемія - це недостатнє надходження крові в мозок або його частину. «Іш» – означає затримка, недостатність, «емия» – кров. Зазвичай при ішемії страждає не весь мозок, а обмежена його ділянка. Конкретно в зоні ішемії відбувається некроз (загибель і розпад клітин). 
Поєднання загальної гіпоксії і локальної ішемії у новонароджених викликає гіпоксично-ішемічне ураження мозку. 
Саме тому Вам слід знати, що діагноз гіпоксично-ішемічне ураження центральної нервової системи у новонароджених є збірним. 

Що ж може насправді ховатися за даним діагнозом у вашої дитини? 

  • по-перше, інфекційні ураження нервової системи, що вразили мозок ще в період вагітності (внутрішньоутробно);
  • по-друге, різні вроджені ураження нервової системи, в тому числі спадкові метаболічні хвороби;
  • по-третє, цей діагноз може "маскувати" не виставлений раніше діагноз родової травми;
  • по-четверте-дитина може бути практично здоровою, але будь-які сумнівні тимчасові відхилення надали підстави лікарю виставити цей діагноз;
  • по-п'яте - може дійсно мати місце справжнє гіпоксично-ішемічне ураження. 

Чим загрожує справжнє (!) гіпоксично-ішемічне ураження мозку. 
За світовими даними і в середньому по Україні у 20 відсотків дітей з цією патологією до першого-другого року життя формуються захворювання, що призводять до інвалідності - дитячий церебральний параліч, розумова відсталість, важка епілепсія. 
Слід зауважити, що не можна відразу після пологів, коли проводяться реанімаційні заходи, встановити, чим обумовлено поганий стан дитини: необоротним ушкодженням мозку або минущим його розладом. Тільки після закінчення реанімаційних заходів і припинення штучної вентиляції легенів (ШВЛ) лікар може припускати варіанти гіршого. Підставою для прогнозу грубого відставання в розвитку і (або) важкої форми дитячого церебрального паралічу є швидке формування великих і множинних порожнин на місці загиблих ділянок мозку. 

Діагностика «справжнього» гіпоксично-ішемічного ураження мозку у маленької дитини здійснюється за допомогою нейросонографії.