20 жовтня – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози
Рожева стрічка — міжнародний символ, який використовують особи і організації, залучені до руху з інформування суспільства про рак молочної залози. Головна мета ініціативи «Рожева Стрічка» — поширення інформації про рак молочної залози шляхом: зменшення ризику виникнення хвороби завдяки самодіагностиці; інформування про різноманітні методи лікування; надання підтримки і допомоги під час реабілітації.
Вже у віці 18–24 роки рак грудної залози має третє місце у структурі захворюваності українок (10,8%), а з 30 до 74 років він стало лідирує (27,6–20,6%). У структурі смертності від раку жіночого населення рак грудей переважає у вікових групах 30–54, 55–74 та 75+ років і складає 24,5%, 20,6% та 18,5% відповідно.
Рак молочної залози розвивається в жіночому організмі через безліч факторів:
- родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;
- відсутність вагітностей та пологів;
- перша вагітність у 30 років і старше;
- вік старше 40 років;
- ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
- пізня менопауза — після 55 років;
- безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
- цукровий діабет;
- надмірна вага та ожиріння;
- куріння;
- зловживання алкоголем;
- гіпертонічна хвороба;
- перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
- вплив джерел радіації;
- рак може розвиватися після отримання травм грудей; у місцях пошкодження залозистої тканини з’являються новоутворення, які згодом можуть перерости до злоякісного характеру.
В Харківській області в 2022 році було зареєстровано 233 нових випадків захворювань, в 2021 р. – 995. Відповідно показник захворюваності на 100 тис. жіночого населення склав – 16,8 (2021 р. – 70,8). Кількість жінок, які перебувають на «Д» обліку з приводу РМЗ, становила 14833 проти 14494 в 2021 році. Відповідно показник поширеності склав 1071,3 на 100 тис. жіночого населення, проти 1032,0 в 2021 році.
ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
- Обстеження і огляд у лікаря є первинним методом діагностики захворювання. Якщо виявлені причини для занепокоєння, лікар призначає лабораторні та інструментальні методи дослідження, а саме:
- Мамографія та дуктографія (різновид мамографії з використанням контрастних речовин)
- УЗД
- МРТ
- лабораторні тести виділень з соска
- біопсія
- аналіз крові на гормони
Техніка самостійного проведення самообстеження молочних залоз.
- Стати перед дзеркалом. Оглянути молочні залози. Зверніть увагу на навність будь - яких змін форми грудей, зовнішній вигляд шкіри та сосків.
- Підняти руки за голову і оглянути обидві грудні залози.
- Правою долонею пропальпірувати ліву молочну залозу кінчиками великого і вказівного пальців, стиснути сосок, звернути увагу на наявність виділень та їх характер. Пропальпірувати ліву підпахвинну та ліву надключичну ділянки. Таким же чином обстежити праву молочну залозу.
- Якщо залоза великого розміру, її необхідно підтримувати знизу лівою рукою – ліву, правою – праву, а долонею протилежної руки по черзі пропальпірувати молочні залози.
- Лежачи на спині, ліву руку треба покласти за голову, а долонею правої руки обстежити ліву молочну залозу. Таким чином треба обстежити і праву молочну залозу.
- припухлість, твердий вузол, ущільнення;
- набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри;
- зміна розміру або форми молочних залоз;
- заглиблення або зморщення шкіри;
- свербіж, виразки або висипи на сосках;
- западання соска або іншої частини грудей;
- раптові незвичні виділення із сосків;
- поява постійного болю в одній ділянці;
- збільшення лімфатичних вузлів під пахвами.
До додаткових методів лікування належать:
- Променева терапія. Вона полягає в тому, що на новоутворення впливає іонізуюче випромінювання. Призначають терапію після операції. Вона дозволяє знищити в організмі ракові клітини, які залишились після операційного втручання.
- Хіміотерапія. Вона може проводитися як до, так і після операції, в залежності від конкретного випадку. Полягає у використанні препаратів, які вбивають ракові клітини. До операції хіміотерапію проводять з метою зменшення пухлини, якщо її розмір не дозволяє проводити хірургічне втручання.
- Гормонотерапія – не нове в лікуванні раку молочної залози віяння, але якщо раніше її використовували як самостійний метод, то зараз доведена більша ефективність її в поєднанні з іншими методами. Гормональне лікування сприяє зниженню ризику рецидивів у майбутньому і незамінне при неоперабельній пухлині: в такому випадку гормони контролюють її зростання.
Звичайно може бути питання, а куди ж йти щоб пройти перевірку. Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря, який випише направлення на проходження діагностики.
Якщо не маєте можливості скористатись пошуком через дашборд, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.
Станом на 17 жовтня 2023 року підприємствами/закладами охорони здоров’я Харківської області і м. Харкова укладені договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за напрямом:
- Мамографія – 32 підприємства/заклади.
- Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах - 8 підприємств/закладів.
- Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах - 1 підприємство/заклад.
З метою профілактики кожна жінка може звести до мінімуму всі чинники ризику захворювання на рак
- регулювання маси тіла;
- відмова від паління, зведення до мінімуму вживання алкоголю;
- регулярне статеве життя, перші пологи не пізніше 28-30 років, годування дитини груддю не менше року, уникнення абортів;
- своєчасне лікування гінекологічних патологій, контроль за прийомом гормональних контрацептивів;
- лікування цукрового діабету, захворювань печінки та щитоподібної залози;
- запобігання впливу несприятливих чинників зовнішнього середовища, уникнення стресів.