61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
07.04.2023

Всесвітній день здоров'я

Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня в день створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя. ВООЗ підходить до цього питання з широких соціальних позицій: здоров’я – це не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя.

Цьогоріч у Всесвітній день здоров'я, Всесвітня організація охорони здоров'я відзначить своє 75-річчя.

Наш світ - це світ нерівності.

Як яскраво продемонстрували пандемія COVID-19 та широкомасштабна війна росії проти України, одні мають можливість жити більш здоровим життям і користуються легким доступом до медичних послуг, у інших такої можливості немає.  Все залежить виключно від умов, в яких люди народилися, виросли, живуть, працюють і старіють.
У всьому світі є цілі групи населення, які ледве зводять кінці з кінцями, отримують мізерні доходи, живуть в неналежних умовах, не мають доступу до гідної освіти, стикаються з безробіттям, в більшій мірі страждають від гендерної нерівності і не мають або майже не мають доступу  до безпечних умов життя, чистої воді і чистого повітря, достатнього обсягу продовольства і медичних послуг.  Це призводить до невиправданих страждань, хвороб, яким можна було запобігти, і передчасній смерті.  Крім того, це має негативні наслідки для суспільства і економіки країн в цілому.

Тридцять відсотків людей у світі не мають доступу до основних послуг охорони здоров'я.

Майже два мільярди людей стикаються з катастрофічно високими та руйнівними витратами на медичну допомогу внаслідок серйозної нерівності, від якої насамперед страждають найуразливіші групи населення.

Це не тільки несправедливо, але і передбачувано.  Саме тому ВООЗ закликає лідерів країн зробити так, щоб кожна людина могла жити і працювати в умовах, що сприяють здоров'ю.  У той же час ВООЗ закликає лідерів вести моніторинг нерівності в питаннях здоров'я і забезпечувати всім людям повсюдний і своєчасний доступ до якісних послуг охорони здоров'я.

Профілактика та увага до нашого власного здоров’я - є основною метою відзначення Всесвітнього дня здоров‘я.
Ідея загального охоплення послугами охорони здоров’я має на меті надання необхідної якісної медичної допомоги в потрібному місці і в потрібний час – без будь-яких фінансових труднощів. Здоров’я – це право кожної людини. Для того, щоб піклуватись про власне здоров’я і здоров’я своїх рідних, кожен повинен мати можливість отримувати необхідну інформацію і послуги.

Якісна і доступна  первинна медико-санітарна допомога є запорукою прогресу в забезпеченні загального охоплення послугами охорони здоров’я. Первинна медична допомога визнана ВОЗ найбільш важливим елементом національних систем охорони здоров’я. Це пояснюється тим, що медична допомога первинного рівня є пацієнтоорієнтованою, спрямованою на задоволення потреб населення у відновленні та збереженні здоров’я, профілактику розвитку захворювань, зменшення потреби в госпіталізації та покращення якості життя.

Заклади первинної медико-санітарної допомоги стали місцем первинного контакту пацієнта з системою охорони здоров’я. Первинна медико-санітарна допомога охоплює більшу частину потреб людини з вирішення проблем зі здоров’ям протягом усього життя. На первинному рівні задовольняються потреби в таких послугах, як скринінг на виявлення захворювань, вакцинація, інформація про заходи профілактики, планування сім’ї, лікування хронічних і гострих захворювань.

Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

Здоровий спосіб життя - це розумне використання свого життєвого потенціалу.

Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров'я, коли наздоганяє якась проблема, з'являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров'я не має бути проблемою, турбота про своє здоров'я повинна бути способом життя.

7 найважливіших правил здорового способу життя:
          Здоровий спосіб життя: правило № 1
Найважливіше при здоровому способі життя - це харчування. Правильне харчування! Більше фруктів і овочів, продуктів, наповнених корисними для нашого організму речовинами. 
           Здоровий спосіб життя: правило № 2
Активність, активність і ще раз активність! Будьте активними, життєрадісними і відкритими до світу. В умовах постійної зайнятості важко знайти час на походи в спортзал, заняття спортом ... А даремно.
Піші прогулянки на свіжому повітрі, ранкову пробіжку, зарядки вранці ніхто не відміняв. Ходіть більше пішки, гуляйте у парках та лісах, будьте рухливими.
          Здоровий спосіб життя: правило № 3 
Основа здорового способу життя - правильний розпорядок дня.
Що значить правильний розпорядок дня? Це, перш за все, 8-ми годинний здоровий сон. Потрібно привчити свій організм лягати і прокидатися в один і той же час, не залежно від того, який день тижня: будній чи вихідний
Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний зі шкідливими звичками: куріння, вживання алкоголю і тим більше наркотики. І якщо алкоголь по святах при здоровому способі життя ще можна зрозуміти (для дорослої людини, але ніяк не для дитини чи підлітка!), то куріння і наркотики скасовуються повністю.
         Здоровий спосіб життя: правило № 4
В ідеалі, звичайно, прокидатися треба без будильника - це означає, що ви виспалися.
         Здоровий спосіб життя: правило № 5
Одне з найважливіших правил здорового способу життя - це позитивний настрій! Не зациклюйтеся на невдачах і промахах.
         Здоровий спосіб життя: правило № 6
Здоровий спосіб життя - це так само дбайливе ставлення до себе! Себе треба любити, про себе потрібно піклуватися. 
          Здоровий спосіб життя: правило № 7
Вести здоровий спосіб життя легше не поодинці, а в компанії. В ідеалі, звичайно, потрібно, щоб усі навколо дотримувалися такої ж життєвої позиції.

Уявіть, що всі навколо ведуть здоровий спосіб життя, всі в прекрасному настрої, бажають один одному тільки добра.
Отже, намагайтесь дотримуватись наступних принципів:
— живіть в злагоді з собою;
— вчіться радіти життю;
— менше хвилюйтеся, а більше посміхайтеся;
— вчіться долати стрес, пам’ятайте: джерело стресу — не події самі по собі, а наше сприйняття цих подій.

Знаючи, що таке здоров'я, які чинники впливають на його складові, що таке здоровий спосіб життя, спробуйте вибрати життєвий шлях, що веде до здоров'я. 

Міжнародний досвід свідчить: якщо хронічні неінфекційні захворювання мають перевагу , треба змінювати систему охорони здоров’я. 

Для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров'я та забезпечення готовності до надзвичайних ситуацій потрібна система охорони здоров'я, що надійно функціонує.  

В Україні було покладено початок фундаментальним змінам у галузі охорони здоров’я. З 1 січня 2018 року набув чинності Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». В країні запроваджено принцип вільного вибору лікаря і лікувального закладу первинного рівня медичної допомоги. Здійснено перехід на фінансування медичних послуг за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Створено Національну службу здоров’я України – центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медичної реформи «Гроші йдуть за пацієнтом» і сплачує вартість наданих медичних послуг. Також введено в дію програму медичних гарантій, якою визначено перелік та обсяг медичних послуг та лікарських засобів, оплату яких взяла на себе держава за установленими Кабінетом  Міністрів України тарифами. 

Основні зміни в системі охорони здоров’я:  
• З 1 січня 2020 року нові механізми фінансування запрацювали на всіх рівнях медичної допомоги – від первинної до стаціонарної.
• Кожен українець вперше отримав можливість вільно обирати сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів;
• Запрацювала Національна служба здоров’я України – нова інституція, яка є єдиним платником у новій системі охорони здоров’я;
• Вперше в історії українці мають можливість отримувати медичну допомогу в приватних закладах за бюджетні кошти;
• Запрацювала електронна система охорони здоров’я;
• Дедалі більше медзакладів пропонують записатися до лікаря онлайн, а не чекати невизначений час у черзі;
• Медичні заклади тепер можуть гнучко визначати заробітну плату для своїх працівників;
• У національній мережі надання допомоги пацієнтам з гострим інфарктом працює вже 41 кардіоцентр;
• Працює урядова програма «Доступні ліки», яка полегшила українцям доступ до лікування;
• Запрацювала система електронних медичних карток, направлень та рецептів. Впроваджена система електронних лікарняних.
• eHealth — це українська інформаційна система, яка має забезпечити автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді.
• приєднуються заклади спеціалізованої медичної допомоги.

Серйозною проблемою громадського здоров'я, не лише в Україні, але й в усьому світі,  є неінфекційні захворювання (НІЗ). В Україні НІЗ є причиною понад 80% усіх смертей з високим рівнем передчасної смерті та інвалідності. Передусім, це серцево-судинні захворювання, діабет, онкологічні хвороби, хронічні обструктивні захворювання легень.

У 2022 році всього в Харківській області зареєстровано 2,93 млн. захворювань, у тому числі вперше – 0,92 млн., або 31,4 % (2021р. – 35,3 %). Показники поширеності хвороб та захворюваності серед всього населення в цілому по області у 2022 році, в порівнянні з 2021 роком зменшились. Так, за 2022 рік в цілому по області показник загальної захворюваності (поширеності) становив 113292,91 на 100 тис. населення (2021р. – 157712,9), захворюваності – 35609,57 на 100 тис. населення (2021р. – 55732,91).
Структура поширеності захворювань за класами хвороб: I місце - хвороби системи кровообігу (32,5 %), II – хвороби органів дихання (17,3 %), III – хвороби ендокринної системи (5,1 %), ІV – хвороби ока 4,7%, інфекційні захворювання – 3,4%. 

Структура первинної захворюваності за класами хвороб: I місце - хвороби органів дихання (42,7 %), II – інфекційні хвороби – (8,3%), ІІІ - хвороби системи кровообігу (6,5 %), IV – хвороби шкіри – (6,1%), V – хвороби ока – (5,6%), VІ - сечостатевої системи (5,3 %). 

У 2022 році всього по області зареєстровано 593 випадки захворювань активними формами туберкульозу, проти 947 у 2021 році. Показник захворюваності на 100 тис. населення серед всього населення в цілому по області у 2022 році, в порівнянні з 2021 роком, зменшився і становить 23,0 на 100  тис. населення (2021 рік – 36,7).  

У 2022 році в області серед всього населення зареєстровано 1643 первинних хворих на онкологічні захворювання, проти 7952 у 2021 році. Показник захворюваності у 2022 році, в порівнянні з 2021 роком, зменшився і становить 63,6 на 100 тис. населення (2021 рік – 303,8).

Статистичні дані за минулий 2022 рік не  можуть відображати реальну кількість виявлених хвороб та оцінюватись як позитивні зрушення в роботі медичної галузі стосовно стану здоров’я пацієнтів. Зменшення показників поширеності хвороб та захворюваності серед жителів нашої області обумовлено постійними бойовими діями, нестабільною ситуацією та вимушеним переміщенням громадян.

До цього часу, неефективне використання грошей платників податків було характерною рисою української системи охорони здоров’я за радянської моделі Семашка. Це коли лікарні отримували кошти на основі кількості ліжок і квадратних метрів інфраструктури, а не за надання медичної допомоги пацієнтам. Ця система накопичувала системні проблеми та не змогла ефективно забезпечувати доступ населення до якісної медичної допомоги. Звітність була паперовою, її неможливо було перевірити, систематизувати та використовувати як основу для прийняття управлінських рішень на користь пацієнтів. Запит на реформу був шалений!

Трансформація системи фінансування охорони здоров’я змінила правила гри в медичній сфері та започаткувала процес значних перетворень. Вперше українці отримали шанс доступу до системи охорони здоров’я, яка зосереджена навколо пацієнта. Система відійшла від неефективної моделі минулого, дозволивши впроваджувати політику, що керується даними, і дає можливість приймати рішення на основі потреб населення у медичній допомозі.

Суспільству в цілому, владі всіх рівнів необхідно спільно долати виклики, які впливають на сферу громадського здоровя та здоров'я кожного жителя України. Війна росії з Україною завершиться нашою перемогою. І вже сьогодні ми разом маємо дбати про те, щоб зберегти здоров'я для нинішнього і прийдешніх поколінь.

Головне бути здоровими, сильними та загартованими!

Інформаційний лист підготували фахівці КНП ХОР «ОЦМСЗСЖІАД»