61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
05.10.2023

Як отримати лікарські засоби для знеболення та надання паліативної допомоги за програмою реімбурсації

З вересня паліативні пацієнти, які потребують знеболення, почали  отримувати ліки за електронним рецептом від сімейного лікаря. На сьогодні уже виписано близько 700 е-рецептів у цій категорії.

Сьогодні ми відповідаємо на найбільш поширені питання лікарів про е-рецепти на препарати знеболення за програмою реімбурсації

  • У яких випадках лікар первинної медичної допомоги може самостійно здійснювати призначення опіоїдних анальгетиків в рамках програми реімбурсації?

Лікар ПМД самостійно здійснює призначення опіоїдних анальгетиків за програмою реімбурсації для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями. 

Водночас, якщо знеболення потребує пацієнт зі незлоякісним захворюванням, то у разі, якщо такому пацієнту знеболення опіоїдними анальгетиками раніше не призначалося, лікар ПМД має скерувати пацієнта на спеціалізований рівень для призначення опіоїдної терапії та створення відповідного плану спостереження лікарем-спеціалістом.

  • Чи потрібно лікарю первинної медичної допомоги створювати план лікування для призначення знеболювальних ліків в межах програми реімбурсації?

Для призначення опіоїдної терапії за програмою реімбурсації для паліативних пацієнтів лікар ПМД має створити план лікування, це – обовʼязкова вимога для призначення ліків за програмою реімбурсації.

Цей план має містити призначення на основі плану спостереження лікаря-спеціаліста (для пацієнтів із незлоякісними захворюваннями) або призначення, які самостійно визначив лікар ПМД (для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями).

  • У яких випадках лікар первинної медичної допомоги має скерувати пацієнта на спеціалізований рівень, перш ніж виписати рецепт на опіоїдні анальгетики за програмою реімбурсації вперше?

Лікар ПМД скеровує пацієнта на спеціалізований рівень у разі:

якщо у пацієнта відсутній обліковий “Паліативний статус” – для його встановлення;
для підбору опіоїдної терапії та створення плану спостереження для пацієнтів зі незлоякісними захворюваннями;
для внесення змін у призначення лікаря-спеціаліста – у разі, якщо рівень болю пацієнта змінився;
якщо біль пацієнта обумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки – у такому разі лікар ПМД скеровує пацієнта до лікаря-психіатра.

  • Чи може лікар первинної медичної допомоги самостійно змінювати терапію за призначенням лікаря-спеціаліста?

Лікар первинної медичної допомоги може коригувати/підбирати нову терапію для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями, якщо рівень їх болю змінився. 

Для коригування терапію пацієнтів зі незлоякісними захворюваннями лікар ПМД має скерувати пацієнта до лікаря-спеціаліста, який створив відповідний план спостереження.

  • Чи може лікар-спеціаліст виписати е-рецепт на препарати знеболення за програмою реімбурсації?

Ні, лікар-спеціаліст може виписати електронний рецепт на опіоїдні анальгетики для паліативних пацієнтів поза програмою реімбурсації – тобто за власні кошти пацієнта.

Для виписування е-рецепта лікар спеціалізованої медичної допомоги має підібрати опіоїдну терапію та відобразити її в плані спостереження і надалі спрямувати пацієнта на первинний рівень.

Виключеннями є лише такі лікарі спеціалісти як лікар-психіатр (та лікар психіатр дитячий), які ведуть паліативних пацієнтів, у яких біль зумовлений розладами психіки та поведінки. Вони можуть виписати таким пацієнтам рецепт на знеболюючі ліки за програмою реімбурсації (на основі призначення свого плану лікування).

Докладніше за посиланням: https://nszu.gov.ua/novini/yak-otrimati-likarski-zasobi-dlya-znebolennya-ta-nadannya-pa-985

© Copyright, 2023, Міністерство охорони здоровʼя України, All rights reserved.