61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
30.10.2018

Якщо у дитини болить живіт.

У гастроентерологічному центрі КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня» надається спеціалізована медична допомога дітям з різноманітними захворюваннями  шлунково-кишкового тракту – такими, як хронічний гастрит, гастродуоденіт, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, хронічний холецистит, жовчно-кам’яна хвороба, хронічний гепатит, цироз печінки, хронічний панкреатит, неспецифічний виразковий коліт, хвороба  Крона, целіакія, муковісцидоз та інші. Лікарі гастроентерологічного центру  регулярно намагаються  донести до батьків елементарні  правила поведінки, у т. ч. харчової, які  дозволять уникнути багатьох проблем із шлунково-кишковим трактом їхніх дітей.

Що робити, якщо у дитини захворів живіт. В першу чергу необхідно звернутися до своєї поліклініки до дільничного педіатра, сімейного лікаря. Дитина повинна бути оглянута дільничним лікарем, який є координатором лікування. Він і приймає рішення – направити маленького пацієнта на обстеження  амбулаторно або в умовах  профільного стаціонару.

А якщо «скрутило» несподівано? Якщо біль в животі сильний та «кинджальний», виник різко та несподівано, треба негайно викликати «невідкладну допомогу», лікар в любому випадку купірує больовий синдром та визначить, куди направити цю дитину, в залежності від виду патології. А вона буває і хірургічною, і інфекційною. Необхідно підкреслити, що екстрена гастроентерологічна  патологія виникає у дітей вкрай рідко.

Дитя є тим, що воно їсть.  Найбільш часті запитання батьків пов’язані з харчуванням дитини. Дільничний  лікар повинен  навчити  маму, як і чим годувати  дитину – починаючи  з  народження: коли правильно вводити  прикорми, скільки  разів у день і, головне, чим він повинен годуватися. А якщо виникає  захворювання, і  дитина потребує індивідуального підходу, на допомогу приходять спеціалісти  нашого центру і , виходячи з виявленої патології, призначають  відповідні види лікувального харчування. Дуже важливо, щоб батьки чітко додержувалися  рекомендацій лікарів-спеціалістів  від моменту надходження дитини  до стаціонару до його повного видужання. Дієта та правильне харчування – одні з важливіших, ключових моментів лікування. Кожна  дитина, яка поступає до стаціонару, отримує  найдокладніші практичні рекомендації – які продукти вона може їсти,  які – категорично ні, в який час. Як що режим харчування дотримується неухильно, діти забувають про проблеми зі шлунком. Тому нерідко призначення правильного та адекватного харчування достатньо для того, щоб позбавити дитину від кишкової коліки та болю у животі.

Хворими не народжуються, а становляться? У більшості випадків  – так. У дитини з народження і до 5-річного  віку переважають функціональні порушення. Це не є  органічними захворюваннями, адже у дітей є анатомо-фізіологічні особливості, вони більш податливі, у них ще слабкий, рухливий  імунітет, у них ще тільки ростуть та  розвиваються тканини та органи.

Які найбільш поширені помилки батьків? У 90% дітей до 5 років спостерігаються  саме  функціональні порушення. Наприклад, якщо у дитини діатез та йому протипоказана морква, а мама із маніакальною наполегливістю годує його саме цим овочем, тому що «це вітаміни», «це дуже корисно», то обов’язково сформується  серйозне  алергічне захворювання. Зрозумійте – у півтори роки дитину неможна годувати сирокопченою  ковбасою, а в 6 місяців давати сосиски. У цьому випадку  функціональне порушення  трансформується в органічне ураження шлунку та дванадцятипалої кишки. Дітям, з точки зору батьків, дають тільки най смачненьке і чудове - солодку, жирну їжу. Тому  всі відступи від рекомендацій лікаря чреваті серйозними ускладненнями. Належить їсти кашу – їжте кашу. А мама пригощає гострою їжею, в результаті така їжа до 10 років «виливається» в хронічну виразкову патологію. При цьому батьки  ніколи  не усвідомлюють  своєї провини та відповідальності. Дитина знаходиться в гастроентерологічному відділенні з підозрою на захворювання шлунку, кішківника, підшлункової  залози, а мама несе йому «смачну та поживну» їжу: голубці, вінегрет, ковбасу, пельмені, шашлики, шаурму, тістечка, соки, газовану воду.

Що в такому випадку можна. Можна тільки воду, компот, фрукти за виключенням  цитрусових, сухе печиво. Якщо дуже сильно хочеться погодувати своє чадо домашньою їжею – принесіть картопляне пюре, парові котлетки, відварену курочку. У лікарів трапляється справжній ступор, коли  вони бачать,  як дитині з виразкою патологією мама буквально запихає у рот пельмені з гострим томатним кетчупом… Буває дуже важко  пояснити, чому цього робити категорично неможна

Батьки можуть  бути  госпіталізовані разом з дітьми. В нашому закладі створені всі умови для перебування дітей з їх батьками. Усі мами з дітьми до 6-х років перебувають разом з ними, незалежно від виду патології. Ми також госпіталізуємо мам з дітьми, яким встановлена інвалідність, тут обмежень за віком дитини немає. Ми можемо також госпіталізувати батьків з дітьми старше 6 років, за їх бажанням. Лікарняний лист надається матері по догляду за дитиною до 6 років по важкості стану дитини. Для отримання лікарняного листка необхідно мати в наявності документи: паспорт, ідентифікаційний код, флюорографію матері.

Для того, щоб  поступити на госпіталізацію, консультацію до гастроентерологічного центру КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня»: батькам необхідно звернутись до дільничного лікаря, отримати від нього направлення до стаціонару, довідку про наявні щеплення, реакції Манту, довідку про епідоточення. При собі мати свідоцтво про народження /паспорт дитини, посвідчення дитини з інвалідністю (при наявності).

Додаткову інформацію можливо отримати за телефоном гастроентерологічного відділення (057) 715-48-33