61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
17.10.2024

Перший в Україні довідник про життя після ураження спинного мозку

 В Україні лише офіційно – 3 мільйони осіб з інвалідністю, з них понад 300 тисяч набули такого статусу з початку повномасштабного вторгнення. Тисячі людей, яким потрібне не просто фізичне відновлення, а й розуміння, як навчитися жити після того, коли тіло змінилося.

Саме такий підхід, що враховує фізичне та ментальне здоров’я, я побачила (торік) у шведському реабілітаційному центрі Spinalis and Aleris. Тоді ж уперше взяла до рук унікальне видання «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку». Професор Клас Халтлінг, один із його співавторів, із власного досвіду знає, що таке ураження спинного мозку, як вижити та впоратися з цим. Він зламав шию, пірнувши на мілководді. Найкращий досвід реабілітації – фізичної та психологічної – виклав у своєму довіднику.

Сьогодні професор Халтлінг в Україні – з нагоди видання SPINALIS українською мовою, яке ми ініціювали, а він підтримав. Переклад та адаптацію здійснила ГО «Безбар’єрність» у співпраці з громадською діячкою Уляною Пчолкіною.

Це перший в Україні довідник про життя після ураження спинного мозку. Він поєднує в собі практичність – для фахівців та щирість – для людей із такою травмою та їхніх рідних. Дає відповіді навіть на незручні запитання: від можливості жити сексуальним життям і бути батьками до водіння автівки після ураження спинного мозку.

???? Довідник уже доступний в електронному вигляді на платформі «Ти як?» , 2 тисячі примірників отримають реабілітаційні центри, профільні організації, обласні військові адміністрації. Щоб не просто надати фахівцям робочий інструмент, а й поширювати філософію, закладену в довіднику SPINALIS: жити активним життям після травми.

Водночас мені хотілося б, щоб якомога менше українців потребували таких рекомендацій і щоб війна, яку розв’язала росія, перестала забирати життя та здоров’я наших громадян.

А для кращої реабілітації тих, хто вже зазнав травм, у присутності міністерки охорони здоров’я і соціальних справ Швеції Акко Анкарберг Юханссон, очільника МОЗ України Віктора Ляшка було укладено меморандум – уже 50-й за ліком – про медичне партнерство: пряму співпрацю між Рівненським обласним госпіталем ветеранів війни та фундацією Spinalis у Швеції. Його підписали начальник госпіталю Андрій Бурачик та професор Клас Халтлінг. Якість життя та відновлення мають бути доступні кожному.

Переслано від Олена Зеленська

Фотогалерея