Грип та його профілактика
Грип - це гостре респіраторне захворювання, що викликається вірусом грипу. Симптоми подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій. Характерними ознаками грипу є раптовий початок, підвищення температури більш до 38 о С та більше, головний біль та біль у м’язах, ломота в суглобах, сильне нездужання, непродуктивний кашель, біль у горлі, риніт, в окремих випадках — блювота та пронос.
Як та де можна заразитися вірусом грипу?
Передача інфекції сезонного грипу відбувається легко і швидко, особливо в місцях великого скупчення людей, включаючи школи та інтернати. При кашлі або чханні інфікованої людини дрібні краплі, що містять вірус (інфекційні краплі), потрапляють в повітря і можуть поширюватися на відстань до одного метра і інфікувати людей, що знаходяться поблизу, які вдихають їх. Інфекція може також передаватися через руки, забруднені вірусами грипу. Для запобігання передачі інфекції при кашлі необхідно прикривати рот і ніс серветкою і регулярно мити руки. Період часу з моменту інфікування до розвитку хвороби називається інкубаційним періодом. Інкубаційний період для грипу близько 2 дні, але може варіюватися від 1 до 4 днів.
Найбільш ефективна профілактика грипу — це вакцинація
Щорічна вакцинація від грипу — це найкращий спосіб:
- зменшити ризик захворіти на грип;
- зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.
Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
ВООЗ рекомендує щорічну вакцинацію для наступних груп населення:
- вагітні жінки на будь-якому терміні вагітності;
- діти у віці від 6 місяців до 5 років;
- люди віком більш ніж 65 роки;
- дорослі та діти з хронічними захворюваннями;
- працівники охорони здоров'я.
Наявні в Україні вакцини від грипу
- «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Sanofi Pasteur», Франція, чотирьохвалентна);
- «Інфлувак («Abbott Biologicals B.V.», Нідерланди, трьохвалентна);
- «Джісі Флю» («Green Cross Wellbeing Corporation», Південна Корея, трьохвалентна);
- «Джісі Флю» («Green Cross Wellbeing Corporation», Південна Корея, чотирьохвалентна).
Ефективність протигрипозної вакцини
Ефективність протигрипозної вакцини залежить від того, наскільки циркулюючі віруси збігаються з вірусами, що містяться у вакцині. Через постійні антигенні зміни вірусу грипу Глобальна система епіднагляду та реагування на грип (GISRS) здійснює безперервний моніторинг за вірусами грипу, які циркулюють серед людей, і двічі на рік оновлює склад протигрипозних вакцин.
В цьому році вакцини розроблено з урахуванням прогнозу ВООЗ щодо циркуляції у Північній півкулі таких штамів:
- вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09;
- вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);
- вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B/Victoria);
- вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).
Якість вакцин, котрі доставляють до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.
Усі ці вакцини можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців.
Де можна зробити щеплення від грипу?
Вакцина від грипу не входить до національного календаря щеплень України. Можна придбати вакцину в аптеках за власні кошти. З дотриманням «холодового ланцюга» доставити вакцину до поліклініки. Сімейний лікар (дільничний педіатр, терапевт), огляне пацієнта та, при відсутності протипоказань, направить для проведення вакцинації до спеціально обладнаного кабінету щеплень. Також, вакцинацію від грипу можна зробити в приватних медичних закладах. Вакцинація вдома заборонена.
Зробіть правильний вибір – захистіть себе та своїх рідних!
Бажаємо Вам та Вашим близьким міцного здоров'я!
В статті використані матеріали:
https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/monitoring-i-ocinka/zakhvoryuvanist-na-grip-ta-grvi-v-ukraini
https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal)