61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
28.07.2023

28 липня 2023 року – Всесвітній день боротьби з гепатитами

28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитами. Відповідне рішення було ухвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширеністю та зростанням захворюваності і тяжких наслідків гепатиту. 
Дата 28 липня була обрана тому, що цього дня народився вчений, лауреат Нобелівської премії доктор Барух Бламберг, який відкрив вірус гепатиту B і розробив діагностичний тест на вірус та вакцину проти нього.
Метою Всесвітнього дня боротьби з гепатитами є підвищення обізнаності населення щодо гепатиту, а також захворювань, до яких він призводить. Цьогорічний слоган — «Наблизимо послуги з лікування гепатиту ближче до тебе».
Недостатнє охоплення тестуванням та лікуванням — найсерйозніша прогалина, яку необхідно ліквідувати для досягнення до 2030 р. глобальних цілей щодо елімінації гепатиту. Для досягнення цієї мети ВООЗ закликає країни виконати низку конкретних завдань:
- на 90% скоротити кількість нових випадків інфікування гепатитами В та С;
- на 65% скоротити кількість випадків смерті від цирозу та раку печінки;
- забезпечити виявлення гепатитів В і С у не менше ніж 90% таких хворих; 
- забезпечити належним лікуванням не менше 80% пацієнтів, які потребують лікування.
Стратегія спирається на такі ключові підходи,  як розширення програм вакцинації проти гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди  для уживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.
За даними ВООЗ, понад 2 млрд осіб у світі інфіковані або перехворіли вірусними гепатитами різної етіології. Щорічно 2-3 мільйони осіб інфікуються та близько 120-170 мільйонів осіб хронічно інфіковані вірусом гепатиту С. Експерти ВООЗ стверджують, що проблема вірусних гепатитів протягом багатьох років все ще буде залишатися в усьому світі.           
За оцінками українських епідеміологів рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні щорічно стабільно становить 7-9% від кількості загального населення країни. 
В цілому ж, зважаючи на специфіку захворювання, справжня кількість хворих на вірусні гепатити в Україні може бути набагато більша. Війна принесла багато горя і біди в наше життя. Серед усіх проблем, які виникли внаслідок повномасштабної російської агресії, додалося багато проблем щодо збереження здоров'я українців. Питання доступу до тестування, лікування та профілактики вірусних гепатитів постало особливо гостро.
Поранення, переливання крові та сексуальне насильство, які, на жаль, мають місце в Україні із початком повномасштабного вторгнення російської армії, підвищують ризик інфікування ВІЛ-інфекцією та вірусними гепатитами, контакти під час професійної діяльності: медичні працівники, військовослужбовці, рятувальники можуть мати поранення або мати контакт з кров’ю та іншими біологічними рідинами людей із невідомим ВІЛ-статусом. Також збільшується кількість оперативних втручань, що може призвести до збільшення ризику інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами.
Серед загальної кількості зареєстрованих вірусних гепатитів питома вага гострого гепатиту А становить 20,0%, гострого гепатиту В – 10,9%, гострого гепатиту С – 4,7%, хронічного гепатиту В – 14,2%, хронічного гепатиту С – 48,2%, інших вірусних гепатитів – 2,0%.
Вірусні гепатити – найбільш поширені інфекційні захворювання печінки.
Нині у світі відбувається новий спалах гострого гепатиту неясної етіології, яким заражаються діти. ВООЗ спільно з вченими та органами влади у порушених спалахом країнах вживає заходів для встановлення збудника інфекції, який не може бути віднесений до жодного з п'яти відомих типів вірусу гепатиту – A, B, C, D або E.
Новий спалах – привід звернути увагу на випадки гострого вірусного гепатиту, яким щороку заражаються тисячі дітей, підлітків та дорослих. У більшості хворих на гострий інфекційний гепатит протікає легко і навіть не виявляється. Однак у деяких випадках він може призвести до ускладнень та смерті хворого.  
Актуальність вірусних гепатитів пов’язана із тяжкими наслідками хвороби – формування хронічних форм захворювання, цирозу та раку печінки. П’ять основних вірусних гепатитів – А,В,С,D та Е є зовсім різними захворюваннями, вражають різні групи населення, призводять до різних ускладнень, але, за думкою ВООЗ, у кожній країні світу повинні бути запроваджені єдині дії з подолання пандемії вірусних гепатитів при одночасному прийнятті цілеспрямованих стратегій по відношенню до кожного окремого захворювання.  Світові науковці опублікували результати клінічних досліджень новітніх, більш ефективних та безпечних схем лікування з використанням нових препаратів. Спираючись на ці дані, в Україні ініційовано процедуру позачергового перегляду національних стандартів лікування, які будуть відповідати сучасним світовим стандартам. Громадяни мають пам’ятати, що покращення санітарії та імунопрофілактика проти гепатитів А і В є найбільш ефективним способом боротьби із хворобами, гепатит С можна попередити через дотримання «безпечного» способу життя. Ефективність щеплення проти гепатитів А і В є більшою за 95%. Якщо ж його не зробити, у разі переходу у хронічну стадію гепатит В буде потребувати пожиттєвого лікування. Тому потрібно самостійно думати про попередження хоча б тих захворювань, від яких є захист. Є ризик інфікуватися під час переливання крові та ендоскопічних досліджень. Тому пацієнт не має соромитись запитати про методи знезараження інструментарію та чи відповідають дії медичних працівників цим методам. Не потрібно забувати про неконтрольовані з точки зору санепіднагляду заклади з татуювання та пірсингу, манікюру та педикюру, яких в країні дуже велика кількість, а заходи із знезараження та захисту інструментів проводять далеко не всі.  Отже, ніщо не заважає одержувати такі послуги з використанням власного інструменту.  Важливим чинником у розповсюдженні хронічного вірусного гепатиту С є людина, яка не знає про свій статус щодо цього захворювання — вона інфікована чи ні? Тому вкрай важливим є тестування широких верств населення на вірусні гепатити В і С. Доки людина не знає про свій статус, вона перебуває у групі ризику. 
Вірусний гепатит А (ВГА) має чіткий цикл розвитку. 
Джерелом вірусного гепатиту А є хвора людина в початковому періоді захворювання. Гепатити А та Е  – це кишкові інфекції. Віруси передаються через забруднену воду, продукти харчування та брудні руки. На гепатит А частіше хворіють діти 7 – 10 років. Його спалахи відбуваються в основному у школах, інтернатах.
Переджовтяничний період  (триває від 1 до 7 днів) нагадує грип чи застуду. У хворого підвищується температура тіла (до 38-39 °С), «дере» у горлі. Згодом погіршується апетит, з’являється нудота, іноді блювання. Однак самою першою ознакою гепатиту є потемніння сечі, яка набуває кольору  пива. Випорожнення різко світлішають, стають майже білими. Потім настає жовтяниця.
Гострі прояви ВГА відзначаються лише у 10% інфікованих. У більшості випадків вірусний гепатит А має безжовтяничну форму. Медики вважають, що 85-90% мешканців Східної  Європи віком до 40 років вже перехворіли гепатитом А, навіть про це не підозрюючи! Це пояснюється тим, що ВГА – самолімітована інфекція, яка проходить практично безслідно і більше ніколи не виникає, при цьому в людини формується пожиттєвий імунітет.
Профілактика ВГА подібна до профілактики кишкових інфекцій. 
У навколишньому середовищі вірус гепатиту досить стійкий, однак він гине при кип'ятінні.
Особливо небезпечними через масштаби свого поширення та наслідки, до яких вони призводять, є вірусний гепатит В (ВГВ) і вірусний гепатит С (ВГС), що передаються парентеральним шляхом – через кров та інші біологічні рідини організму інфікованої людини.
Фахівці стверджують: загальна кількість інфікованих ВГВ і ВГС у світі в 10-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, оскільки заразитися вірусом ВГС у 10 разів, а вірусом  ВГ В –  у 100 разів легше, ніж вірусом імунодефіциту. Так само передається і вірусний гепатит D, проте ним неможливо заразитися, якщо відсутній гепатит В. Тож, основним методом профілактики інфікування вірусним гепатитом D є вакцинація проти вірусного гепатиту В. 
Інкубаційний період при цих захворюваннях досить тривалий, він становить від одного до кількох місяців.
Джерелом інфекції парентеральних гепатитів є хворі на гострі та хронічні форми хвороби. Значне поширення захворювання пов’язане з великою кількістю вірусоносіїв. Збудники цих гепатитів передаються через кров, слину, сперму і навіть через піт та сльози людини. Заразитися можна при статевому акті, використанні нестерильних медичних інструментів, переливанні крові, гемодіалізі, при тісному контакті з хворим або носієм вірусу. Інфекцію можна занести під час проведення манікюру, татуювання або пірсингу.
Зараження може відбутися перинатальним шляхом  –  від матері до дитини  –  під час вагітності або пологів.
Вірусний гепатит В має тяжкий перебіг і може призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті. Він є найбільш тяжким і загрозливим типом вірусного гепатиту, оскільки створює високий ризик розвитку цирозу та раку печінки. За  оцінками ВООЗ, понад 2 млрд (майже третина) населення нашої планети інфіковане вірусом гепатиту В, який посідає 10-те місце серед провідних причин смертності, а понад 350 млн людей мають хронічні форми інфекції.
Гепатит В може мати як гострий, так і хронічний перебіг. Існує такий критерій: якщо захворювання триває до 3 місяців, це гостра форма; від 3 до 6 місяців – затяжна; понад 6 місяців – хронічна. В 1% випадків хвороба може мати дуже тяжкий гострий перебіг (печінкова кома), який закінчується летально.
Імовірність розвитку хронічної форми захворювання залежить від віку людини, в якому відбулося зараження. Найчастіше це спостерігається у пацієнтів, інфікованих в дитинстві  (90% немовлят до 1 року і 30-50% дітей до 4 років життя). Майже 25% дорослих, інфікованих у дитячому віці, помирають від раку або цирозу печінки, пов’язаних з гепатитом В. При цьому 90% пацієнтів, інфікованих у зрілому віці, повністю видужують протягом 6 місяців. На щастя, сьогодні гепатит В є керованою інфекцією, якій можна запобігти за допомогою трикратної вакцинації. Усі немовлята мають отримувати профілактичні щеплення проти гепатиту В. Вакцинація дає майже 95% гарантії  (у дорослих 65-75%) профілактики цього захворювання. Імунітет буде захищати людину принаймні 20 років.
Вірусний гепатит С  часто не має помітних симптомів. За це лікарі називають його «лагідним» або «мовчазним убивцею». Як правило, ця інфекція виявляється випадково, при обстеженні  у вагітних жінок, перед операцією, направленням на лікування до стаціонару тощо. Це пояснюється тим, що гепатит С має гострий перебіг лише у 15% хворих, при цьому рідко бувають  жовтяниця, нудота, блювання. У 60-75% пацієнтів захворювання переходить у хронічну форму, і через 15-20 років призводить до цирозу, а іноді й раку печінки. 
Вірусний гепатит С може супроводжуватися  ураженням нирок, легенів, суглобів, системи крові та ін. Щороку від хвороб, пов’язаних з цією інфекцією, на нашій планеті помирає понад  350 тис. осіб. Складно визначити кількість хворих на гепатит С в усьому світі, але спеціалісти вважають, що ця цифра становить понад 170 млн. осіб. 
Від гепатиту С (на відміну від гепатитів А і В) вакцину ще не створено. Зробити це дуже складно, оскільки збудник інфекції має високу мінливість. Для лікування  цього захворювання застосовується досить ефективна терапія, але вона дорого коштує.  Завдяки державній програмі лікування гепатиту С, Україна через міжнародні організації закуповує інноваційний курс препаратів. Ліки рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров‘я. Ефективність курсу лікування доведена та сягає понад 95%. Лікування існує, це не вирок. Завдяки профілактиці вірусних гепатитів ви можете захистити інших від інфікування, а ефективне лікування допоможе одужати або значно стримати розвиток захворювання. Нині існує якісне та ефективне лікування для пацієнтів з вірусним гепатитом С. Проте, станом на зараз першочерговий доступ до лікування отримують військові, а також люди з ко-інфекцією, тобто у випадку, якщо окрім вірусного гепатиту С людина хворіє також на туберкульоз або має ВІЛ-інфекцію.      Дізнатися про можливості для лікування вірусного гепатиту та про наявність препаратів у вашому регіоні можна за телефоном «гарячої лінії»: 0 800 50-33-10.       
Як дізнатися про наявність захворювання?  Щоб вчасно виявити хворобу, потрібно тестуватись:
  • безкоштовно у свого сімейного лікаря,
  • в пунктах тестувань на гепатити;
  • тривалість виконання тесту – 10 хвилин
  • при позитивному результаті тесту слід звернутися до лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога
 
ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ:
  • Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо.
  • Уникайте  випадкових статевих контактів, обов’язково використовуйте презервативи.
  • При проведенні татуювання, пірсингу або манікюру (педикюру) у косметичних салонах  звертайте увагу, чи виконує майстер обов’язкову обробку рук антисептиком, чи працює він в одноразових рукавичках. Для всіх маніпуляцій має використовуватись одноразовий або стерильний багаторазовий інструментарій.
Сьогодні  є  можливість  надійно  захистити себе від інфікування вірусними гепатитами А і В, отримавши курс профілактичних щеплень. Для цього використовуються безпечні  і ефективні вакцини. 
Дітей вакцинують проти вірусного гепатиту В в першу добу життя відповідно до календаря профілактичних щеплень.
У дорослому віці робити щеплення рекомендується, в першу чергу, людям, які входять в групу ризику (медичні працівники; пацієнти, що знаходяться на гемодіалізі; любителі пірсінгу і татуажу; особи, члени родини яких є носіями вірусного гепатиту В; працівники комерційного сексу; споживачі ін‘єкційних наркотиків та ін.).
Вакцинація для дорослих проводиться в комунальних медичних закладах (за умови наявності вакцин) або в приватних клініках.
 
Інформаційний лист підготували:
Начальник та лікарі-методисти відділу промоції здорового способу життя, інформаційно-комунікаційної роботи, зв’язків із засобами масової інформації та громадськістю КНП ХОР «ОЦМСЗСЖІАД»  Олеся ЛАПТА,  
Клавдія ЛИТОВЧЕНКО, Михайло БРИКІН
Схвалено для друку та розповсюдження в заклади/комунальні некомерційні підприємства охорони здоров’я Харківської області
Т.в.о. генерального директора КНП ХОР «ОЦМСЗСЖІАД» Михайло БЕРЕСТ