61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
20.07.2022

Профілактичні щеплення в Україні

Наказом МОЗ України від 16.09.2011 № 595 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів" затверджено "Календар профілактичних щеплень" з віковими групами, порядком організації щеплень та медичними протипоказаннями.
Всі профілактичні щеплення, які включені до Календаря профілактичних щеплень, для громадян України є безкоштовними.
Вакцини закуповуються за кошти державного бюджету та мають відповідні сертифікати якості та державну реєстрацію в Україні.
Небезпечні інфекційні хвороби зустрічаються найчастіше серед дитячого населення. Щорічно в світі гине біля 9 мільйонів дітей від інфекційних хвороб, з них майже 3 мільйони від інфекцій, проти яких існують вакцини. Основною метою вакцинації є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій.

Інфекції, яких можна запобігти завдяки проведенню профілактичних щеплень за віком

Туберкульоз останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Щорічно в світі від туберкульозу помирає до 3 млн людей. Щеплення проти туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання: туберкульозний менінгіт та дисемінований туберкульоз легенів.

Гепатит В - це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки.  До 95% випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією.

Кашлюк - інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк у 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легенів; у 3% може виникнути енцефаліт (запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці, в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі запобігається 85,5 млн випадків захворювання та 760 тис. летальних випадків.

Дифтерія відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, які перенесли дифтерію, лишаються тяжкі ураження серця.

Правець - гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в ґрунті. Правець дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчитися летально. 

Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правця застосовується комбінована вакцина кашлюку (целюлярний компонент), дифтерії і правця (АКДП).
 
Поліомієліт - гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали та 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн.
 
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ) – збудником є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років. Значну роль ХІБ – інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ-інфекцій ускладнюється стійкістю збудника до багатьох антибактеріальних препаратів.
 
Кір - вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн. дітей.
 
Епідемічний паротит – хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхіту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.
 
Краснуха – вірусна інфекція. Розрізняють дві форми хвороби - вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Характеризується розвитком у новонароджених вад сердця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.
 
Значний крок в імунопрофілактиці було здійснено у 1971 році після об'єднання монопрепаратів проти кору, епідемічного паротиту, краснухи в комбіновану вакцину КПК, яка на сьогодні використовуються для профілактики цих інфекцій.  
Необхідно завжди пам‘ятати, що при проведенні щеплень виникає мінімальний ризик розвитку післявакцинальної реакції або ускладнення, в порівнянні з тяжким перебігом інфекційної хвороби та ризиком виникнення ускладнень.
КНП ХОР «Обласний центр медичної статистики, здорового способу життя та інформаційно-аналітичної діяльності»