61093, м. Харків вул. Озерянська, 5; 61051, м. Харків вул. Клочківська, 337А
показати на карті
15.11.2021

Що таке цукровий діабет?

Цукровий діабет — це група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, появи інсулінорезистентності, внаслідок чого виникає гіперглікемія — стійке підвищення рівня глюкози у крові.
Захворювання характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового. Характерними симптомами є невгамовна спрага (полідипсія), порушення харчової поведінки, що проявляється підвищеним апетитом (поліфагія), та надмірне сечовиділення (поліурія), однак ці симптоми можуть бути слабко вираженими, якщо рівень глюкози в крові підвищений помірно.

За даними Міжнародної федерації діабету 2017 року кількість хворих на цукровий діабет у світі досягла рекордної цифри — 366 мільйонів, а у 2030 році становитиме 552 мільйони. Поширеність цукрового діабету в популяції, у середньому, становить 1–8,6 %, а серед дітей та підлітків — близько 0,1–0,3 %. З урахуванням недіагностованих випадків, у деяких країнах поширеність може сягати 6 %. 

У клінічному перебігу цукрового діабету прийнято розрізняти дві групи ознак та симптомів: основні та другорядні.
До основних ознак належать:

 • Поліурія — посилене виділення сечі, внаслідок підвищеного осмотичного тиску сечі за рахунок розчиненої в ній глюкози (в нормі глюкоза в сечі відсутня). Проявляється частим рясним сечовипусканням, в тому числі і в нічний час.
 • Полідипсія (постійна невгамовна жага) — обумовлена значними втратами води із сечею та підвищенням осмотичного тиску крові.
 • Поліфагія — постійний невгамовний голод. Цей симптом викликаний порушенням обміну речовин при діабеті, а саме нездатністю клітин поглинати і переробляти глюкозу за відсутності інсуліну.
 • Схуднення (особливо характерно для діабету першого типу) — частий симптом діабету, який розвивається незважаючи на підвищений апетит хворих. Схуднення (і навіть виснаження) обумовлено підвищеним катаболізмом білків та жирів через виключення глюкози з енергетичного обміну клітин.

Діагностика діабету 1-го та 2-го типу полегшується наявністю основних симптомів: поліурії, поліфагії, схуднення. Проте основним методом діагностики є визначення концентрації глюкози в крові. Для визначення вираженості декомпенсації вуглеводного обміну використовують глюкозотолерантний тест.

Діагноз «діабет» встановлюють в разі, якщо:

 • концентрація глюкози в капілярній крові натще перевищує 6,1 ммоль/л (мілімоль на літр), а через 2 години після прийому їжі (постпрандіальна глікемія) перевищує 11,1 ммоль/л;
 • в результаті проведення глюкозотолерантного тесту[en] (у сумнівних випадках) рівень глюкози крові перевищує 11,1 ммоль/л;
 • рівень глікованого гемоглобіну перевищує 5,9 %;
 • у сечі наявна глюкоза;
 • у сечі є ацетон (ацетонурія).

Ендокринологічний центр з педіатричними ліжками для дітей з рідкісними захворюванням КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня» призначений для надання невідкладної та планової спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги дитячому населенню з захворюваннями ендокринної системи та з рідкісними (орфанними) захворюваннями.

Обстеження хворих проводиться із застосуванням спеціальних методів дослідження:

 • клініко-лабораторних
 • рентгенологічних
 • ультразвукових
 • гормональних
 • імунологічних

Амбулаторно-консультативна допомога:
Попередній запис до лікарів можна здійснити за номером телефону  +38 (057) 372-44-77  та +38 (095) 555-02-35 
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 15:30 (реєстратура)

Стаціонарна допомога: +3 8(057) 372-48-84 (приймальне відділення)